Apel Gminnego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji do mieszkańców naszej gminy
Prosimy o prawidłowe korzystanie z kanalizacji sanitarnej.
Pracownicy GZWiK w Zebrzydowicach średnio kilka razy w miesiącu interweniują w celu usunięcia awarii spowodowanych zatorami. Liczba usuwanych zatorów z roku na rok rośnie! Ilość zatorów, a tym samym awarii na sieci kanalizacyjnej możemy znacząco ograniczyć, stosując prostą zasadę, do kanalizacji wprowadzamy tylko zużytą wodę pochodzącą z czynności higienicznych, nieczystości sanitarne i papier toaletowy.
Czego nie możemy wrzucać do toalety:
- Żywność, resztki jedzenia- tworzą zatory.
- Odpady kuchenne- obierki, kości, tłuszcze i oleje- pod wpływem zimnej wody oblepiają rury i zmniejszają ich średnicę, jak również łączą się z innymi nieczystościami tworząc nieprzepuszczalną bryłę.
- Odpady higieniczne: ręczniki papierowe, patyczki kosmetyczne, podpaski, tampony, chusteczki nawilżane, pieluchy jednorazowe, płatki kosmetyczne, nici dentystyczne, itd.
- Chusteczki nawilżane - są wykonane z tkaniny, która nie rozpuszcza się w wodzie i nie ulega rozdrobnieniu. Wrzucone do kanalizacji zapychają , blokują pompy i prowadzą do ich uszkodzenia.
- Patyczki higieniczne-blokują pompy i powodują ich awarie. Trudno je odpowiednio wcześnie wyłowić ze ścieków, dostają się do najbardziej niedostępnych, newralgicznych części pomp.
- Odpady stałe: torebki foliowe, opakowania po kostkach zapachowych do wc, prezerwatywy, włosy, nakrętki od butelek, zabawki, żwirek z kuwety- zmniejszają przepustowości przewodów kanalizacyjnych.
- Odpady tekstylne: części garderoby (bielizna, rajstopy, skarpety), materiały opatrunkowe (bandaże), szmaty, czyściwa- zawierają włókna nierozpuszczalne w wodzie, zbijają się w zwartą masę, łączą się w sploty, uniemożliwiają swobodny przepływ ścieków.
- Oleje, smary, tłuszcze: substancje, które odkładają się na przewodach kanalizacji sanitarnej. Powodują zmniejszanie się ich średnic, czego efektem jest konieczność czyszczenia kanalizacji specjalistycznym sprzętem.
- Farby, lakiery, rozpuszczalniki, węglowodory ropopochodne, substancje chemiczne, lekarstwa – zakłócają, a w konsekwencji zmniejszają skuteczność biologicznego procesu oczyszczania ścieków (kolejny etap po mechanicznym oczyszczaniu ścieków) zachodzący w oczyszczalniach. Mogą stanowić zagrożenie dla pracowników usuwających zatory w kanałach.
- Zużyte igły- potencjalne zagrożenie zranienia pracowników serwisujących sieć i obiekty kanalizacyjne.
- Niedopałki papierosów- zawarte w nich substancje chemiczne szkodzą pożytecznym mikroorganizmom oczyszczających ścieki w biologicznej części oczyszczalni.
- Odpady budowlane: gruz, piach, glina, cement, gips, kleje: powodują tworzenie się stałych, trudno usuwalnych barier, które w skrajnych przypadkach doprowadzić mogą do zalania fekaliami najniżej położonych odpływów na pionach kanalizacyjnych. Usunięcie takiej bariery może wiązać się z kosztowną wymianą danego odcinka kanalizacji.
Tłuszcz w przepompowni
Co robić z odpadami?
Odpady z gospodarstw domowych, które trafiają do sieci kanalizacyjnej powinny trafić do pojemników na odpady komunalne. Są to odpady, które nie podlegają segregacji i należy je umieszczać w pojemnikach na odpady w kolorze czarnym. Obowiązkowo, każda łazienka i toaleta powinna być wyposażona w kosz na śmieci. W zlewozmywakach kuchennych powinny być zamontowane sitka zbierające resztki jedzenia.
Przedsiębiorstwa produkcyjne powinny gromadzić niebezpieczne odpady i substancje w specjalistycznych pojemnikach, a następnie przekazywać je podmiotom posiadającym stosowne zezwolenie na unieszkodliwienie tego rodzaju odpadów.
Pompa zatkana m.in. chusteczkami